https://www.beatboth.com https://www.bluehers.com replica rolex fake watches replica watches bothglow.com carehers.com replica watches fake rolex https://www.cozyearn.com

Ciąża urojona – objawy, metody leczenia

Statystyki wskazują, że w Polsce nawet 20% par ma ogromne trudności z zajściem w ciążę. Nieudane próby zapłodnienia wielokrotnie sprawiają, że partnerzy oddalają się od siebie oraz cierpią na różne problemy psychiczne. Wiele kobiet mających ogromny problem z zajściem w ciążę, choruje na tzw. ciążę urojoną. Jest to bardzo groźne zaburzenie, które należy szybko diagnozować oraz leczyć we właściwy sposób. Oto, jak pomóc kobiecie, która cierpi na ciążę urojoną. 

Ciąża urojona – na czym polega?

Ciąża urojona to schorzenie, które jest wywoływane przez czynniki psychologiczne. Dotyka ono tych kobiet, które od dłuższego czasu w bezskuteczny sposób starają się zajść w ciążę. Takie zaburzenie dotyka też tych pań, które boją się zajścia w ciążę niechcianą. Schorzenie to polega na tym, że ciało kobiety zaczyna zachowywać się w taki sposób, jakby kobieta naprawdę była w ciąży.

Oznacza to, że w trakcie ciąży urojonej pojawiają się u kobiety wszystkie bądź większość symptomów wskazujących na ciążę, z którymi mamy do czynienia w pierwszym trymestrze. Ciąża urojona dotyczy zarówno ludzi jak i zwierząt. Czynnikiem, który może przyczynić się do wystąpienia tej dolegliwości, jest obecność dzieci w bliskim otoczeniu a także świadomość, iż partner chciałby doczekać się wraz ze swoją drugą połówką gromadki dzieci.

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie ciąży urojonej?

Ciąża urojona jest niezwykle groźnym zaburzeniem psychicznym, które należy leczyć pod okiem wykwalifikowanego specjalisty z tej dziedziny. Oczywiście, nie można od razu uważać, że każda kobieta, która zastanawia się nad tym, czy udało jej się zajść w ciążę, też choruje na to schorzenie. Najbardziej narażone na ciążę urojoną są te kobiety, które od dawna podejmują starania w celu poczęcia dziecka. Wielokrotnie ciąża urojona spotyka też kobiety, które w przeszłości wielokrotnie poroniły. Ciąża urojona może również dotknąć zdrową kobietę, która bardzo chce mieć dzieci, jednak nie ma partnera.

Następna grupa, która może zachorować na ciążę urojoną, to kobiety, które nie chcą być matkami, ponieważ uważają, że macierzyństwo nie jest dla nich. Uprawiają one seks w sposób regularny, a jednocześnie bardzo obawiają się ryzyka zajścia w ciążę. Strach jest tak wielki, że po pewnym czasie może to doprowadzić do tego, iż uznają, że naprawdę zaszły w ciążę.

Co wskaże test ciążowy podczas ciąży urojonej?

Sporo osób zastanawia się, czy w trakcie ciąży urojonej test ciążowy wskaże wynik pozytywny. U kobiety z ciążą urojoną występują wszystkie objawy fizyczne wskazujące na ciążę – zanika krwawienie miesiączkowe, pojawiają się nudności oraz kobieta miewa wahania nastrojów. Należy jednak wiedzieć o tym, że test wskaże wynik negatywny.

Aby mieć pewność, iż kobieta nie jest w ciąży, powinna ona udać się do ginekologa. Niestety, panie dotknięte tym zaburzeniem najpewniej nie uwierzą specjaliście.

Jak leczyć ciążę urojoną?

Kobieta, u której występuje ciąża urojona, potrzebuje fachowej opieki medycznej. Należy okazać jej pomoc – im szybciej, tym lepiej. Jeżeli członkowie rodziny będą próbowali uzmysłowić jej, iż ciąża jest wymyślona, z pewnością nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Wręcz przeciwnie – jej relacje z bliskimi mogą ulec znacznemu pogorszeniu. Kobieta w ciąży urojonej która usłyszy, że tak naprawdę nie jest w ciąży, może wpaść w rozpacz, a nawet w depresję.

Z tego względu niezwykle istotne jest, by kobieta doświadczona ciążą urojoną uzyskała pomoc od fachowego specjalisty, np. od psychiatry lub psychoterapeuty. Kobieta z takim zaburzeniem powinna mieć również ograniczony kontakt z małymi dziećmi. W wielu przypadkach właśnie to może doprowadzić do wystąpienia ciąży urojonej lub nasilenia jej objawów.

Objawy ciąży urojonej (fizyczne) znikną samoistnie po pewnym czasie. Odzyskanie przez kobietę pełnej sprawności psychicznej jest jednak zdecydowanie trudniejsze. Bez pomocy specjalisty powrót do dawnego zdrowia psychicznego przez kobietę może być niezwykle trudny. Bardzo istotne w dochodzeniu do zdrowia psychicznego jest okazanie wsparcia przez jej bliskich – przede wszystkim przez partnera oraz pozostałych członków rodziny.