https://www.beatboth.com https://www.bluehers.com replica rolex fake watches replica watches bothglow.com carehers.com replica watches fake rolex https://www.cozyearn.com

Depresja w ciąży – objawy, leczenie

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi cała masa zróżnicowanych zmian, przede wszystkim w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Jest to prawdziwa burza hormonów. Warto wiedzieć o tym, że wahania stężenia hormonów w organizmie kobiety podczas ciąży mogą doprowadzić do zwiększenia napięcia oraz stresu. Jeżeli takie objawy utrzymują się przez długi czas, nie zostaną zdiagnozowane oraz wyleczone, to może to doprowadzić do powstania depresji ciążowej. Według statystyk z depresją ciążową zmaga się nawet 20% ciężarnych kobiet. W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega leczenie depresji u kobiet w ciąży. 

 

Depresja w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Wahania nastrojów oraz zmęczenie to dwa objawy, które dotyczą przede wszystkim kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Zdarza się, że bliscy przyszłej mamy nie dostrzegają niepokojących objawów bądź całkowicie je bagatelizują. To ogromny błąd. Często zdarza się też tak, że depresja ciążowa jest mylona z innymi niezwykle groźnymi schorzeniami, takimi jak nerwica. 

Na czym konkretnie polega depresja ciążowa? W pierwszej kolejności należy wyjaśnić istotę depresji. Jest to choroba psychiczna, która według statystyk zdecydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wiele kobiet skarży się na bardzo złe samopoczucie oraz brak sił właśnie podczas ciąży. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi. Burza hormonów może mieć ogromny wpływ na znaczne zwiększenie ryzyka pogorszenia się samopoczucia kobiety, a w konsekwencji nawet na rozwinięcie depresji ciążowej oraz stanów lękowych. Czynników, które przyczyniają się do powstania depresji w trakcie ciąży, jest naprawdę dużo. Burza hormonów to tylko jeden z nich.

Czym wywołana jest depresja w ciąży?

Duże ryzyko wystąpienia depresji w ciąży dziedziczy się w sposób genetyczny. Te kobiety, u których w rodzinie ktoś w przeszłości również zmagał się z depresją, są bardzo mocno narażone na wystąpienie depresji podczas ciąży. Kobiety, które we wcześniejszych latach miały epizody depresyjne, również są w grupie ryzyka.

Depresja jest wywoływana przez szereg zaburzeń o charakterze biologicznym w organizmie człowieka. Warto jednak wiedzieć o tym, że czynników przyczyniających się do rozwoju depresji podczas ciąży jest znacznie więcej. Ogromny wpływ na rozwój depresji ciążowej mają sytuacje stresowe, konflikty w związku oraz problemy zawodowe. O wiele większe ryzyko zachorowania na depresję ciążową dotyczy też kobiet, które bardzo długi czas starały się o zajście w ciążę bądź w przeszłości poroniły kilka ciąż.

Najlepsze sposoby na poradzenie sobie z depresją ciążową

Podstawowy sposób na walkę z depresją ciążową to oczywiście zwrócenie się do specjalisty – psychiatry lub psychoterapeuty. Nie jest ważne , czy depresja przydarzyła się w pierwszym trymestrze czy tuż przed akcją porodową. Niektórzy bliscy uważają, że „depresja sama przejdzie” – nic bardziej mylnego. Jeżeli leczenie nie zostanie wprowadzone w odpowiednim czasie, może to doprowadzić do tego, iż objawy depresji jeszcze bardziej się nasilą. 

Choroba będzie coraz bardziej postępować, co będzie miało niezwykle negatywny wpływ zarówno na kobietę jak i znajdujące się w jej łonie dziecko. W leczeniu depresji u kobiet w ciąży stosuje się przede wszystkim leczenie niefarmakologiczne. Jest to spowodowane tym, iż zażywanie silnych leków antydepresyjnych mogłoby wywołać negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Do niefarmakologicznych metod leczenia zalicza się psychoterapię oraz grupy wsparcia. 

Jak depresja w ciąży wpływa na matkę i jej dziecko?

Depresja w ciąży może mieć bardzo negatywny wpływ zarówno na matkę jak i jej nienarodzone dziecko. Zwłaszcza, gdy choroba pozostaje niezdiagnozowana oraz nie jest leczona. Kobiety, u których pojawia się depresja ciążowa, są bardziej narażone na stres, popadają w nałogi, a w konsekwencji może to doprowadzić nawet do prób samobójczych.

Chroniczny stres może z kolei spowodować, że dojdzie do znacznego przyspieszenia akcji porodowej lub do wystąpienia u dziecka zaburzeń rozwojowych. Kobieta doświadczona depresją ciążową po urodzeniu dziecka nie jest też w stanie zajmować się w odpowiedni sposób swoim dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *