https://www.beatboth.com https://www.bluehers.com replica rolex fake watches replica watches bothglow.com carehers.com replica watches fake rolex https://www.cozyearn.com

Pierwszy raz – kiedy go przeżyć i jak można się do niego przygotować?

Pierwszy raz – czy można go zaplanować?

Pierwszy raz to potoczne określenie inicjacji seksualnej, czyli pierwszego w życiu stosunku. Jest to niezwykle emocjonujące wydarzenie zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. W Polsce średni wiek inicjacji seksualnej to 19 lat, przy czym statystyki mówią, że 60% osób decyduje się na rozpoczęcie życia seksualnego z miłości. Każdy planuje swój pierwszy raz, jednak rzeczywistość nie zawsze wygląda dokładnie tak, jak sobie to wymarzyliśmy. Czasem pierwszy raz zaskakuje, a wiele osób po prostu daje się ponieść emocjom. Mimo wszystko warto zaplanować pierwsze zbliżenie, co pozwala przygotować się psychicznie i fizycznie do tego niezwykłego wydarzenia.

Pierwszy raz – kiedy się na niego zdecydować?

Pośpiech w rozpoczęciu życia seksualnego nie jest wskazany. Rozpoczęcie współżycia jest zalecane dopiero po osiągnięciu sprawności fizycznej oraz psychicznej. Warto również podkreślić, że w Polsce uprawianie seksu z osobą poniżej 15 roku życia jest przestępstwem. Jedne osoby mogą być gotowe na zbliżenie w wieku 16 lat, inne czekają z tą decyzją jeszcze kilka lat dłużej. Nie można określić, kiedy zdecydować się na zbliżenie, ponieważ jest to decyzja podejmowana w sposób indywidualny. Gotowość na zbliżenie wiąże się także z gotowością do ewentualnego poczęcia dziecka oraz do porodu – warto o tym pamiętać, ponieważ seks niesie ze sobą ryzyko zajścia w ciążę.

Należy przygotować się również na taką ewentualność, a raczej przed nią zabezpieczyć. Nie warto podejmować decyzji o rozpoczęciu współżycia tylko z powodu nacisku otoczenia. To, że koledzy i koleżanki mają pierwszy raz za sobą (lub tylko tak mówią) wcale nie oznacza, że trzeba ich naśladować. W końcu utrata dziewictwa jest wydarzeniem rzutującym na dalsze życie seksualne oraz chwilą, która zachowa się w pamięci na zawsze. Nie warto podejmować pochopnej decyzji, byleby mieć czym pochwalić się przed znajomymi.

Jak przygotować się do pierwszego zbliżenia?

Warto pierwszy raz zaplanować, chociaż nie można liczyć na to, że będzie on przebiegał dokładnie w taki sposób, jaki sobie wymarzymy. Wielu sytuacji po prostu nie da się przewidzieć, a pierwsze zbliżenie zależy od obu stron. Bardzo ważne jest poczucie, że partner jest osobą, z którą naprawdę warto przeżyć emocjonujące chwile i stracić dziewictwo. Przed inicjacją seksualną warto poczytać nieco więcej na temat tego jak przebiega zbliżenie i czego można się spodziewać w trakcie. Jest to ważne szczególnie dla par, które wspólnie przeżywają swój pierwszy raz i żaden z partnerów nie ma doświadczenia.

Warto porozmawiać o swoich planach z kimś dorosłym, kto doradzi w zakresie doboru antykoncepcji i uświadomi o możliwości zachorowania na choroby weneryczne. W końcu seks nie może być zawsze tematem tabu, szczególnie dla osób wkraczających w dorosłość, które chcą podejmować odpowiedzialne decyzje. Para planująca pierwszy raz powinna znacznie wcześniej pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu, przy czym najpopularniejsza okazuje się prezerwatywa. Jest tania, łatwodostępna i chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto mieć ją zawsze w zanadrzu – na wszelki wypadek.

Strach przed pierwszym zbliżeniem

Kobiety mają nieco „po górkę”, ponieważ przed pierwszym razem obawiają się bólu, krwawienia i poczucia dyskomfortu. Mężczyźni nie odczuwają bólu fizycznego, jednak obawiają się krytyki ze strony partnerki, swojej nieporadności czy problemów z erekcją. Pod wpływem stresu zdarzają się różne sytuacje, dlatego też warto skupić się na pozytywnych aspektach zbliżenia, stres i obawy odkładając na bok. W końcu pierwszy raz jest ważną chwilą, którą należy odpowiednio przeżyć i zachować w swojej pamięci. Paraliżujący strach może doprowadzić do tego, że pierwszy raz się nie uda, a w dodatku będzie się wiązał z urazem, który powróci przy każdej kolejnej próbie zbliżenia. Odpowiednie przygotowanie do pierwszego razu pozwala na zmniejszenie poziomu stresu, dzięki czemu można skupić się na przyjemności oraz na potrzebach partnera/partnerki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *