https://www.beatboth.com https://www.bluehers.com replica rolex fake watches replica watches bothglow.com carehers.com replica watches fake rolex https://www.cozyearn.com

Zabezpieczenie swojej płodności na przyszłość- jak to zrobić?

Skutkiem pewnych schorzeń czy też procesu leczenia może być niestety utrata albo znaczące ograniczenie płodności. Zdarza się tak między innymi przy leczeniu chorób onkologicznych z wykorzystaniem radio albo chemioterapii, które odznaczają się silną genotoksycznością i doprowadzają właśnie do bezpłodności. Jednakże nie w każdym przypadku, osoba poddana leczeniu zostanie bezpłodna. Niekiedy po ukończonej kuracji, pacjent zostaje płodny i po remisji choroby będzie mógł począć dziecko, bez większych kłopotów. Co ważne, funkcje układu rozrodczego mogą się odbudować po jakimś okresie po ukończeniu leczenia. Prawdopodobieństwo wystąpienia bezpłodności zależy w dużej mierze od rodzaju przyjmowanych leków, ich dawek, czasu trwania leczenia oraz od wieku samego pacjenta.

Zawsze jednak trzeba mieć pamiętać, iż leczenie onkologiczne jest obarczone ryzykiem utraty płodności i to na zawsze. Nawet mała ilość promieniowana uszkadza jajniki i czasem doprowadza do zaburzeń miesiączkowania oraz nieprawidłowej pracy macicy. U panów radioterapia doprowadza do zaburzenia procesu spermatogenezy, czyli tworzenia się plemników. Chemioterapia jest czasem powodem azoospermii, a więc brakiem plemników w nasieniu, przez co mężczyzna nie jest w stanie spłodzić potomstwo. Na całe szczęście istnieją jednak metody na zabezpieczenie swojej płodności w takich właśnie przypadkach.

Jak można zabezpieczyć swoją płodność na przyszłość?

Współczesna medycyna pozwala na zabezpieczenie płodności. Jest to doskonałą wiadomością dla osób, które będą musiały poddać się leczeniu onkologicznemu. Istnieje trochę skutecznych i co ważne bezpiecznych technik zabezpieczania płodności na przyszłość. Przede wszystkim osoba, u której wykryto chorobę, może zdecydować się na zamrożenie tkanki jajnika, komórek jajowych oraz plemników. Będą one mogły być przez długi czas przechowywane i wykorzystane przez taką osobę w przyszłości. Krioprezerwację komórek rozrodczych należy przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem leczenia, aby nie doszło do uszkodzenia gamet.

Warto wcześniej skonsultować taki krok z lekarzem, który będzie prowadzić leczenie. Będzie on w stanie poradzić również pacjentowi najskuteczniejszą i bezpieczną technikę zabezpieczania gamet. Panom poleca się mrożenie nasienia, najlepiej jest pobrać parę porcji nasienia w pewnych odstępach czasu, gdyż jedna porcja może okazać się niewystarczająca. W przypadku, kiedy u mężczyzny liczba plemników w nasieniu jest zbyt niska albo ich w ogóle tam nie ma, wówczas lekarz może poradzić biopsję jądra albo najądrza. Krioprezerwacja gamet może być wykonana również u chłopców, którzy przeszli pokwitanie.

Zamrożenie komórek jajowych

W przypadku kiedy da się wstrzymać proces leczenia i nie ma żadnych wykrytych przeciwwskazań, wówczas kobieta może zamrozić swoje komórki jajowe. Niezbędna do tego jest stymulacja hormonalna, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Zajmuje ona również trochę czasu. Mrożenie oocytów jest metodą bezpieczną, sprawdzoną i co ważne, skuteczną. Najpierw lekarz kwalifikuje pacjentkę do takiej procedury, wyklucza ewentualne przeciwwskazania i dopiero kobieta stosuje hormony. Dzięki nim dojrzewa w tym samym czasie zwiększona liczba komórek jajowych. Kiedy pęcherzyki będą już właściwej wielkości, wówczas komórki pobierane są w trakcie punkcji jajników. Następnie ocenia się je w laboratorium i te wysokiej jakości poddaje się procesowi witryfikacji, po czym mogą być przechowywane przez długi czas w ciekłym azocie.

Pobieranie jajników z niedojrzałych komórek

Zdarza się, że kobieta musi rozpocząć leczenie możliwie jak najszybciej, wtedy nie ma czasu na wprowadzenie stymulacji hormonalnej. Lekarz wtedy może polecić pacjentce inną technikę zabezpieczenia gamet. Mogą zostać pobrane z jajników jeszcze niedojrzałe komórki, po czym w laboratorium będą one dopiero dojrzeć. W tej technice nie potrzeba jest wcześniejsza stymulacja hormonalna. W trakcie pobierania niedojrzałych komórek jajowych uzyskuje się pomiędzy 6 a 15 komórek. Kobieta musi jednak pamiętać, iż nie wszystkie pobrane komórki dojrzeją, przy czym tylko i wyłącznie całkowicie dojrzałe komórki mogą być wykorzystane podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *